Přenosná radiostanice – radiostanice napájená z vlastního akumulátoru vybavená vlastní anténou

Hytera TC700P

Hytera TC-700P

Umístnění : Hasičská zbrojnice – šatna

Profesionální radiostanice TC-700P je modernizovaná verze populární radiostanice TC-700. Radiostanice využívá technologii HYT TC-780,nabízí robustnější provedení, vibrační indikaci, nový konektor pro příslušenství. Radiostanice je vybavena standardními selektivními volbami včetně oblíbené pětitónové signalizace SELECT V a je tedy vhodná pro profesionální aplikace. Vysílačka rovněž vyniká skvělou kvalitou audia, velký reproduktor s výkonem až 1,5 W zajistí vysokou kvalitu hovoru i v hlučném prostředí. Velkou výhodou je hlasová indikace nastaveného kanálu a stavu akumulátoru v češtině, která eliminuje chyby obsluhy v krizových situacích. Funkce ležící muž aktivuje nouzový stav v případě, že se vysílačka dostane do vodorovné nebo převrácené polohy a setrvá v ní po určitou dobu. Všechny funkce lze programově aktivovat nebo deaktivovat s nastavením pro jednotlivé kanály nebo funkční tlačítka dle požadavků uživatele.

TC-700P je jedním z nejúspěšnějším modelů dodávaných pod značkou Hyt, v ČR je radiostanice velmi oblíbená např. u jednotek dobrovolných hasičů. Součástí standardního balení radiostanice je i nabíječ a Li-Ion akumulátor s kapacitou 1700mAh.

  • Vysílací výkon (vf max): 4W
  • Baterie: 1700mAh Li-ion  (12 hodin provozu v cyklu 5-5-90)
  • Rozměry: 124x54x35mm
  • Hmotnost: 330g
Motorola GP340
  • Umístnění : Hasičská zbrojnice – šatna

Motorola GP340 Popular (GP 340) model MDH25RDC9AN3 je 16 kanálová přenosná radiostanice (vysílačka) pro profesionály, kteří využijí možnosti signalizace Select 5 (ZVEI, CCIR …), která je často využívána u dispečerských systémů. Radiostanice Motorola GP 340 UHF (pásmo 403-470 MHz) dovoluje využít vysílacího výkonu až 4W, 4 programovatelných tlačítek a až 16 programovatelných kanálových pozic. Motorola GP 340 je nejjednodušší z radiostanic Motorola GP300 řady. Vyšší verze jako GP360 a GP380 nabízejí navíc více funkcí spolu displejem a klávesnicí.

 

  • Baterie: HNN9008 NiMH
  • Vysílací výkon (vf max): 4W
  • Rozměr: 137×57.5×37.5 mm
  • Hmotnost: 420 g
Testy vysílaček

Hytera TC700P – bat12D1300974,bat12D1301000,bat12D1301035

  1. Test – pasivní příjem na kanálu zásahovém kanálu č.1, výdrž cca 16hodin,do 20:00 6.9.2018 – 12:00 7.9.2018, vysílačka pípá cca po jedné minutě, led dioda červeně bliká
  2. Test – doba nabíjení ze stavu z testu č.1 cca 24h plne nabito
  3. Test – aktivní příjem – dosah: Hrbitov <- U Kovarny 100/1 -> Bush, baterie se klientovi nevybila po celodenim provozovani
Teorie

Komunikace muze probihat pouze mezi kanaly stejneho typu, napr. K, N
Komunikace mezi ruckou a vozidlem je mozna pouze na zasahovem kanalu (K) 6, asi i na (K) 16 (nutne overit)

Kanal (K) 6 – normalni zasah 1 wat, 1 km
Kanal (K) 16 – zasahovy, vysoky vykon 5 wat, mala vydrz baterie pri vysilani
Kanal (N) 9 – zalozni zasahovy, 5 watu, 8 km, mala vydrz baterie pri vysilani
Kanal 13 –  pouziti pro prenosne  prevadece, napr. pri hledani osob v lese
Kanal 14, 15 – testovania

Vysílání probíhá obvykle pouze v okamžiku, kdy je na vysílačce stisknuto tlačítko pro vysílání (PTT – Push to talk, tzv. klíčování), v takovém okamžiku vysílačka přestane přijímat. Pro tento způsob se obvykle používá označení simplexní provoz. Pokud vysílají dvě stanice na jedné frekvenci současně, vznikne v éteru nesrozumitelný šum nebo je lépe slyšet „ten s větší anténou“ (silnější vysílací výkon).

Vysílání signálu bývá energeticky náročnější než jeho příjem, proto je v terénu při provozu na baterie výhodné moc nevysílat a v případě nutnosti komunikovat stručně a srozumitelně.

Příjem probíhá neustále, pokud je vysílačka zapnutá a právě nevysílá. Přesáhne-li přijímaný signál v používaném frekvenčním pásmu úroveň běžného šumu (tato hodnota se nastavuje automaticky, nebo ručně), propojí vysílačka tento signál do reproduktoru, jedná se o tzv. squelch – české označení této funkce je šumová brána.

V profesionálních radiových sítích (složky IZS, energetika, taxislužby…) se místo přímého spojení (tzv. direkt) základnové stanice se stanicemi v terénu (ruční nebo v automobilech) dnes prakticky vždy používá systém převaděčů (česky přesněji převáděčů). Jedná se o neobsluhovanou stanici, umístěnou na vhodném místě terénu (kopec, věž apod.) která neustále přijímá na určeném kmitočtu a vše co přijme ihned (v reálném čase) převádí (odtud převáděč) na kmitočet jiný a vysílá do svého okolí. Komunikující stanice tak nemusí být v přímé radiové viditelnosti, ale postačí pokud obě “vidí” na převaděč. Takto je možné realizovat radiové sítě s dosahem desítek km (například analogový převaděč HZS Středočeského kraje umístěný na Cukráku umožňuje komunikaci v rámci celého kraje). Převaděče jsou většinou sestaveny velmi odolně, s několikanásobně zálohovaným napájením a zajišťují tak spolehlivé spojení i v situacích přírodních katastrof, kdy telefonní sítě kolabují přetížením či výpadky elektřiny.